Podľa ostatnej správy, ktorú každoročne zverejňuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), objem finančnej podpory pre agrosektor v rokoch 2019 až 2021 dosiahol rekordné úrovne. Dôvodom sú mimoriadne pomoci pre poľnohospodárov v dôsledku kríz.

Veľkosť podpory sa ale medzi jednotlivými krajinami stále líši. OECD v analýze skúma 38 najrozvinutejších krajín sveta, ktoré sú jej členmi, ale aj niekoľko rozvíjajúcich sa ekonomík, a porovnáva, aký podiel Hrubého domáceho produktu (HDP) tvorí finančná pomoc pre ich agrosektory.

OECD si ale nevšíma len priame dotačné podpory individuálnym poľnohospodárom, ktoré spravidla tvoria najväčšiu časť podpory. Venuje sa aj ďalším dvom kategóriám podpôr. Prvou je všeobecná podpora rozvoja poľnohospodárskych služieb, kde zaratúva aj investície do vedy a inovácií v sektore, do infraštruktúry, napríklad do závlah alebo pozemkových úprav či do marketingu a reklamy domácej produkcie.

Tretia kategória sleduje nepriamu podporu poľnohospodárov cez finančné transfery spracovateľom prvovýroby alebo spotrebiteľom. To môže mať podobu programov potravinovej pomoci alebo vládne zásahy do cenotvorby potravín.

Zo skúmaných celkov je v tomto ukazovateli na čele Čína, ktorá farmárov a producentov podporuje 1,85 percenta HDP, nasleduje Južná Kórea s 1,5 percenta a Turecko s 1,15 percenta.

Európska únia v roku 2021 do podpory poľnohospodárskeho sektora dala 0,67 percenta HDP. Hlavným zdrojom peňazí je Spoločná poľnohospodárska politika EÚ. Oproti predošlému roku ide o mierny nárast, čo je spôsobené práve mimoriadnymi krízovými podporami.

Európska podpora poľnohospodárstva má ale klesajúci trend. Pred vyše tridsiatimi rokmi bola takmer štvornásobná, keď dosahovala 2,67 percenta. To však bolo v čase pred prístupom väčšiny súčasných členov EÚ.

Spotreba chemických pesticídov na Slovensku rastie. Medzi rokmi 2011 až 2019 narástla takmer o polovicu, kým v Európskej únii je trend v používaní chemickej ochrany opačný. Slovenskí poľnohospodári napriek tomu stále používajú pri pestovaní menej pesticídov ako je európsky priemer.