Tento týždeň si náš štát pripomína jednu z najznámejších udalostí moderných dejín Slovenska.
20.8.1968, teda pred 52 rokmi, sa začala okupácia Československej socialistickej republiky. Mnohí naši rodičia a starí rodičia tento akt opisujú ľudovo a jednoducho: „Prišli Rusi, mali tanky.“ Fakt ale je, že za Operáciou Dunaj neboli len vojská Sovietskeho zväzu. Okrem neho prekročili naše a České hranice aj Poľská ľudová republika, Nemecká ľudovodemokratická republika, Maďarská ľudová republika a Bulharská ľudová republika (čo nám ukazuje aj táto infografika).
Demokratizačné činnosti Alexandra Dubčeka sa vedeniu Sovietskeho zväzu nepáčili a Brežnev sa obával najhoršieho – odvrátenia Československa od myšlienky socializmu. Zámienkami pre tento neočakávaný vstup boli záchrana ČSSR od vnútropolitického rozvratu krajiny, ako aj (vraj) hroziaca kontrarevolúcia a strata slobody národa.
Vojaci, ktorí vstúpili do ČSSR ani nevedeli, kde boli vysadení. Bolo im povedané, že ľudia v uliciach budú mať zbrane a budú ich vítať ako osloboditeľov. Nič z toho sa nestalo. Občania boli šokovaní a nahnevaní, lebo vpád spojeneckých vojsk na územie krajiny, ktorá je tiež čelnom aliancie, je vo svete raritou.
Československo ani Alexandra Dubčeka po Operácii Dunaj nečakali pekné správy. Alexander Dubček bol zatknutý, odvedený do Moskvy a zbavený všetkých politických funkcií. Pre občanov Československa sa začali ťažké časy normalizácie, kedy komunistické myšlienky naberali na sile.
Viac aj o tejto téme nájdete na Instagrame Ž!jemSK: https://www.instagram.com/zijemsk/