Projekt rekonštrukcie a prístavby Chaty pod Chlebom bude musieť byť posudzovaný z hľadiska vplyvov na životné prostredie (environmental impact assessment – EIA), rozhodlo o tom dnes Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.
Podnet na posudzovanie podalo Združenie domových samospráv, využilo k tomu ustanovenie zákona, ktoré umožňuje učiniť písomné podanie komukoľvek.
Sekcia environmentálneho hodnotenia a odpadového hospodárstva na ministerstve dnes nariadila po preskúmaní podnetu vykonanie posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Štátny orgán v Banskej Bystrici vydal opačné stanovisko
Ešte minulý rok vydala Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v Banskej Bystrici stanovisko bez pochybností o vplyvoch rekonštrukcie a prístavby na chránené územie.
Voči tomu namietal správca konkrétneho chráneného územia, kde sa zámer rieši – teda v Malej Fatre. Správa NP Malá Fatra tiež upozornila, že v podobných prípadoch si ŠOP SR vyžiada podklady práve od miestneho správcu.
Chatu pod Chlebom dnes vlastní bývalý poslanec a primátor Martina Andrej Hrnčiar. V parlamente bol zástupcom strany Most-Híd, ktorá mala zároveň na poste ministra životného prostredia svojho nominanta Lászlóa Sólymosa.
Miestny správca nesúhlasil, malo nastať posudzovanie EIA
Správcovia NP Malá Fatra sa vyjadrovali k rekonštrukcii a prístavbe Chaty pod Chlebom na základe žiadosti Okresného úradu v Martine. V stanovisku konštatovali, že s ohľadom na charakter stavby a jej lokalizáciu môže mať výstavba v navrhovanom rozsahu, a s ňou súvisiace činnosti ako pešia turistika či skialpinizmus, negatívny vplyv na predmet ochrany.
Zároveň odporúčali vydať nesúhlasné stanovisko. To by v praxi znamenalo nariadenie začatia posudzovania EIA, tento verdikt zvrátila nadriadená organizácia z Banskej Bystrice.
Prostredie okolo Chaty pod Chlebom je zaradené do Ekologického funkčného priestoru pre tetrova hlucháňa v návrhu dokumentu zvanom Program starostlivosti o chránené vtácie územie Malá Fatra.
Súčasná kapacita nepostačuje
Dnes Chata pod Chlebom nedokáže pokryť potreby turistickej oblasti, preto plánuje prestavbou a prístavbou zvýšiť kapacitu turistickej ubytovne, bufetu a zázemia.
V novom mieste by mohlo byť zrealizované aj stanovisko horskej služby, ktoré má prispieť k zvýšeniu bezpečnosti v celej turistickej zóne.
Stanovisko k podnetu podal v decembri aj Ján Budaj, ktorý je dnes ministrom životného prostredia. Spolu s kolegami Jánom Maroszom a Eduardom Hegerom deklarovali svoje námietky:
„Dôvodmi boli obavy z negatívneho vplyvu navrhovanej činnosti na mimoriadne vzácne biotopy európskeho významu, ktoré sa nachádzajú v dotknutom území, z fragmentácie areálu a zvýšeného vyrušovania chránených, európsky významných druhov živočíchov, nejasnosť dopravnej dostupnosti navrhovanej činnosti, čistiarne odpadových vôd a celoročnej prevádzky navrhovanej činnosti.“
Negatívne vplyvy nevedia vylúčiť, preto ich nechajú posúdiť
Ministerstvo po preštudovaní podnetu a doručených stanovísk dospelo k názoru, že nie je možné vylúčiť negatívne vplyvy v súvislosti s realizáciou rekonštrukcie a prístavby Chaty pod Chlebom.
Zatraktívnenie poskytovaných služieb by mohlo viesť k zvýšeniu návštevnosti, čo môže vyvolať negatívne vplyvy – napríklad vyrušovanie chránených biotopov v bezprostrednom aj širšom okolí dotknutého územia a s tým súvisiace ich poškodzovanie.
„V rámci rozhodovania MŽP SR taktiež zohľadnilo miesto realizácie navrhovanej činnosti, ktorým je územie európsky aj národne chránené. Vzhľadom na citlivosť a vysokú ochranu dotknutého územia MŽP SR zastáva názor, že vzhľadom na očakávané vplyvy súvisiace so samotným priebehom rekonštrukcie a prístavby (ktoré môžu byť samotné rušivé aj keď len dočasného charakteru) a taktiež s prevádzkou (napr. uvedené v odseku vyššie) je nevyhnutné dôkladne vyhodnotiť samotnú únosnosť dotknutého územia, ktorú však s ohľadom na účel zákona nie je možné dostatočne a preukazne vyhodnotiť v rámci konania o podnete,“ dodáva v rozhodnutí ministerstvo.
Článok prevzatý zo spravodajského webu Žilinák.sk, pôvodný článok tu.