Táto vláda si dala za svoj cieľ očistiť Slovensko od korupcie. A zažívame nebývalú aktivitu policajtov v rámci protikorupčných trestných stíhaní. Je však nebezpečné prehliadať korupciu v širšom význame; ta je v skutočnosti nebezpečnejšia, lebo je plíživá a zdanlivo nie až taká závažná. Ale zatýkať vo veľkom NAKA môže práve preto, že korupcia v jej širšom význame dosiahla takých rozmerov a intenzity, že je nielen pojmom kriminálnym ale začala ohrozovať podstatu štátu a našej spoločnosti.

Na úvod by som sa uviedol niekoľko správ z médií, ktoré prezentovali Richarda Sulíka ako liberála bojujúceho za ekonomické slobody:

1

2

3

Aká je však pravda? Obchodná inšpekcia vo všeobecnosti chráni spotrebiteľov pred podvodnými obchodnými praktikami, kedy kontroluje, odhaľuje a postihuje vo svojej podstate podvodné konanie podnikateľov, ktoré poškodzuje bežného zákazníka. Ak teda Richard Sulík ako minister hospodárstva využíva svoj vplyv na štátnu organizáciu v jeho pôsobnosti tak, aby menej postihovala porušovanie zákona, tak Richard Sulík vo svojej podstate chráni podvodníkov a vysmieva sa do tváre bežného človeka žijúceho z obyčajnej výplaty. No a čo, že odžubali bežného človeka, Richard Sulík si zobral politickú a mocenskú ochranu nad podvodnými obchodnými praktikami.

Podobne aj Inšpekcia životného prostredia chráni prírodu a aj zdravie nás všetkých pred ich poškodzovaním zo strany vo svojej podstate nečestných a zlovoľných podnikateľov. Ak teda ako minister hospodárstva tlačil na ministra životného prostredia, aby znížili alebo zrušili pokutu pre trvalého znečisťovateľa vôd, ktorý ničil našu slovenskú prírodu a ochrozoval zdravie ľudí, tak Richard Sulík kupčil so svojim vplyvom, aby poskytol politickú a mocenskú ochranu niekomu, kto ohrozuje nás všetkých a snažil sa vymeniť ich beztrestnosť za zdravie ľudí a čistotu prírody.

Ako to súvisí so mnou a jeho trestným oznámením voči mne? Poďme sa pozrieť ešte raz na to, kto sa k Sulíkovému trestnému oznámeniu voči mne pridal:

  1. Spoločnosť Ekolumi (dnes GreenTech), o ktorej som niečo písal aj v prvom diely tejto série (tu). Ich recyklačné centrum malo byť základom banskobystrického clustra, ktorý podporoval ako minister Sulík, ale napríklad aj prezidentka Čaputová (tu). S takýmto „politickým krytím“ sa postavil spolu voči Občanovi S. A zjavne očakávali, že ich mocenské krytie bude dostatočné na rozpútanie trestnoprávneho pekla voči tomuto aktivistovi.Ako to však dopadlo so samotným Ekolumi? Už som informoval, že okresný úrad im zrušil ich projekt pre rôzne nedostakty, ktoré sa doteraz nepodarilo odstrániť. Ale najnovšie neprešli ani cez rezort Jána Budaja v konaní, kde nevedeli preukázať splnenie ekologických limitov (tu). V konaní, kde som sa ani ja ani ZDS nezúčastnil.Čo to znamená? Nuž napríklad to, že Ekolumi som nespôsobil problémy ja. Ale ani Budaj alebo ministerstvo. Spôsobili si ich sami nedôslednou a nepoctivou robotou. Ale znamená to aj, že Richard Sulík sa vysmieva nielen aktivistom, ale aj všetkým slušným podnikateľom – lebo Richard Sulík sa snažil o nekalú konkurenciu; Richard Sulík sa snažil mocensky chrániť firmu, ktorá chcela podnikať na úkor životného prostredia, čo je typickým príkladom nekalej konkurencie podľa §44 ods.2 písmi Obchodného zákonníka (tu).
  2. Slovenské elektrárne sa pod pláštikom obnovy Hornej Nitry pokúšali o projekt spaľovne na mieste dnešnej uhoľnej elektrárne. Ja som tento projekt namietal pričom s mojim postojom sa stotožnil aj okresný úrad (aj o tomto som už písal – tu). Po trištvrte roku svoj projekt stiahli (tu) – nevedeli preukázať ministerstvu životného prostredia, že sa jedná o zdravotne aj ekologicky prijateľný projekt.O čo sa snažili Slovenské elektrárne spadajúce pod ministra Richarda Sulíka? Namiesto hnedouhoľných spalín chceli poškodzovať zdravie hornonitranov spalinami z odpadu. Z dažďa pod odkvap. Ale Richard Sulík neváhal kupčiť so svojim politickým a mocenským vplyvom a vymenil zdravie hornonitranov za eurofondy.Mimochodom, právnym zastúpením Slovenských elektrární je advokátska kancelária Allen&Overy, ktorá zastupuje aj firmu VSD (Východoslovenská distribučná), ktorá sa snaží o rozpustenie môjho združenia. Náhoda?
  3. Nosko – kupšenie eurofondov 
  4. Malacky – snaha stať sa kajúcnikom

Pozrime sa na volebný program SaS (tu) a vidíme, že Richard Sulík ponúkal svoj politický vplyv podnikateľom na útok voči občianskej spoločnosti výmenou za volebné hlasy. Richard Sulík kupčil so slobodou a občianskymi právami ľudí výmenou za ochranu podnikateľov, ktorí ich budú voliť.

Richard Sulík sa snažil zobchodovať ešte aj mňa a útok na mňa – tvrdil, že sa so mnou údajne dohodol, že prestanem byť aktivista. Pravda je taká, že som sa nikdy s Richardom Sulíkom priamo ani nepriamo na ničom nedohadoval. Poslal som mu – počas jeho prebiehajúcej diskreditačnej antikampane mail (tu) – v ktorom som sa mu diplomatickým jazykom snažil naznačiť, že nemienim byť vťahovaný do jeho politických hier. On sa o tú dohodu síce pokúsil (viď jeho mail) zobchodovať dokonca aj so mnou – zdá sa že jeho druhá tlačovka (tu) má byť pre mňa pomstou Richarda Sulíka za to, že som jeho hru odmietol.

Richard Sulík úspešne kšeftuje aj s novinármi a médiami, čím sa títo už ani len netaja. Redaktor SME Tomáš Vašuta mi vo svojom maile priznal (tu), že aj on sám kupčil so svojim novinárskym postavením lebo chcel pomôcť firmách, o ktorých písal vytvorením verejného tlaku, čo bol v jeho ponímaní eufemizmus pre nátlakovú metódu, aby som odišiel z aktivizmu, lebo inak ma bude očierňovať a vraj som dosť inteligentný, aby som to pochopil. A tiež priznal to, že mu veľmi vhod prišla Sulíkova aktivita, lebo bez nej by nemohli médiá rozpútať mediálny pohon. Bol to kšeft obojstranne výhodný – médiám rástla čítanosť, Richardovi Sulíkovi rástli preferencie. Mimochodom, toto je forma korupcie, za ktorú čelí už aj trestnému stíhaniu izraelský premiér (tu).

Richard Sulík je skorumpovaný politik, kšeftár so svojim politickým vplyvom a mocenskou pozíciou. Veď čo čakať od človeka, ktorý sa stretával s Kočnerom, aby si od neho pýtal politické rady a oznamoval mu ako sa napríklad volil generálny prokurátor (tu, tu a tu) ; či chodil na raňajky s Haščákom (tu a tu). Dnes s ľudmi, ktorí čelia vysokým korupčným trestom. A nakoniec sme sa dozvedeli, že si zámerne nechal v MH managemente človeka, pre ktorého si prišla NAKA v rámci akcie Mýtnik II. Aj keď ho kolegovia z vlády upozorňovali, aby sa ho zbavil. On sa ho však snažil kryť a držať vo funkcii do poslednej chvíle, odvolal ho až na veľký spoločenský tlak. Mimochodom, tak ako v roku 2012 tak aj v roku 2021 sa Slovenskom vliekla klebeta, že úlohou Richarda Sulíka bolo rozbiť aktuálnu vládu za vládu so Smerom resp. s Hlasom. Plány mu pred 9 rokmi skazila jednofarebná vláda SMERu a dnes, že ho predbehol Kollár.

Čo toto všetko pre mňa znamená? Jednoducho to, že skorumpovaný politický kšeftár Richard Sulík je politikom minulosti, nepatrí mu miesto v spoločenskom živote súčasnosti a už vôbec nie budúcnosti. Kladiem si teda otázku: Prečo táto vláda – ktorá sa snaží tváriť ako protikorupčná – trpí vo svojom strede skorumpovaného Richarda Sulíka, ktorý na tom ešte aj politicky profituje (preferencie mu na takomto správaní rastú). Richard Sulík musí ísť z politiky čím skôr preč.